کانون فرهنگی آموزش قلم چی شهرستان ایوان
 
قالب وبلاگ

نقد و بررسی کتاب آبی تاریخ و جغرافیا (سال دوم، سوم و چهارم دبیرستان) 

جایگاه کتاب حاضر در برنامه و مسیر مطالعاتی کانون فرهنگی آموزش قلم چی، در مرحله سوم یعنی مرحله تسلط می باشد یعنی جزو کتاب های آبی کانون به شمار می رود. از ویژگی های مهم این کتاب می توان به جامع بودن آن برای دانش آموزان رشته علوم انسانی اشاره کرد که تمام دروس سال دوم، سوم و چهارم دبیرستان را در پوشش خود قرار داده است. همچنین ارائه خلاصه هر درس و آوردن پرسش های چهار گزینه ای کنکور سراسری، آزاد، منتخب آزمایشی سازمان سنجش و مؤلفان به همراه پاسخ های کلیدی آنها و آدرس پاسخ ها در کتاب درسی مربوطه از سایر ویژگی های بارز این کتاب به شما می رود که حقیقتاً داوطلبان کنکور سراسری را از لحاظ داشتن یک کتاب جامع و منبع بسیار غنی  از پرسش های تستی کاملا سیراب می کند.

اگرچه مؤلفان محترم برای تدوین این کتاب زحمات زیادی را متحمل شده اند و در تنظیم آن نهایت سلیقه را به خرج داده اند، اما کتاب نیز دارای کاستی ها و ایرادهای در خور تأمل نیز می باشد که در این مجال خدمت مؤلفین محترم جهت افزایش کیفیت کتاب یاد آوری می گردد:

1 –  عدم تطابق فهرست مطالب کتاب با عنوان اصلی کتاب: نویسندگان کتاب در هردو بخش تاریخ و جغرافیا مطالب کتاب را به ترتیب از دروس سال چهارم آغاز کرده و بعد سال سوم و سال دوم را آورده اند که این مسئله با عنوان کتاب : « تاریخ و جغرافیا سال دوم، سال سوم و سال چهارم»، مغایرت دارد. ذکر این نکته ضروری می نماید که مباحث دو کتاب تاریخ و جغرافیا در مقاطع دوم و سوم دبیرستان به صورت پایه ای و دارای تعاریف اولیه و مفاهیم ابتدایی می باشند که یادگیری و فهم این مطالب شرط لازم و اولیه برای یادگیری و تفهیم  درس های سال چهارم می باشد.

2 -  اهمیت ذکر مسئله پیشین در آن است که بدانیم طرح سؤالات کنکور در درس تاریخ و جغرافی نیز  به ترتیب از کتب سال دوم،سوم و چهارم  دبیرستان مطرح می شود.

3-  سؤالات تستی کتاب بجای آنکه متکی بر سؤالات آزمون های کنکور سراسری و آزاد سالهای قبل باشد بیشتر متکی بر سؤالات آزمون های کانون فرهنگی آموزش می باشد (برخلاف سایر کتاب های آبی کانون)؛ به طوری که در بیشتر درس ها تعداد سؤالات سراسری و آزاد بین یک تا 5 سؤال می باشد، اما تعداد سؤالات آزمون های کانون در همان درس ها به بیش از 50 سؤال  می رسد. (یعنی 10 برابر). لازم به ذکر است که این مسئله در بخش جغرافیای کتاب بسیار مشهود می باشد. برای مثال بنگرید به سؤالات درس سوم و چهارم مربوط به فصل سوم از کتاب سال چهارم. (صص: 193-186 و هکذا )

4- با اینکه تعداد تست های تألیفی کتاب در بخش تاریخ قابل ملاحظه می باشند اما در بخش جغرافیا مشاهده شد که تعداد این سؤالات یا بیشتر از 5 سؤال نیست و یا اینکه اصلاً طرح نشده اند. بعنوان مثال در بخش جغرفیا و در کتاب سال دوم از ده فصل کتاب فقط تعداد 3  سؤال که آن هم مربوط به فصل هفتم می باشد، تألیف شده است. (ص 263)

5- بهتر می بود که در کنار پاسخ های کلیدی کنکور سراسری 90 که در صفحه آخر کتاب گنجانده شده است، مشخص می شد که آیا این سؤال عیناً در این کتاب ذکر شده و یا اینکه با طرح سؤالات این کتاب همخوانی دارد یا نه؛ که این مسئله اهمیت کتاب را برای داوطلبان کاملاً تبیین می کرد. بعنوان مثال سؤال یک کنکور سراسری 90 ، همان سؤال شماره 1173 صفحه 120 می باشد.

6- در بخش جغرافیای کتاب سؤالات ستاره دار ( * ، ** و ***) نیامده یا مشخص نشده اند؛ که با توجه به توضیحاتی که در مقدمه کتاب ذکر شده است، طرح اینگونه سؤالاتِ نشانه دار دارای منطق خاصی می باشند و داوطلبان را از آن جهت که سؤالات با چه ایده و هدفی و از کجای کتاب طراحی شده اند، کاملاً راهنمایی می کنند.

7-  بعنوان پیشنهاد یادآوری می شود که با توجه به اینکه در مقطع دبیرستان دو کتاب تاریخ و جغرافیا به صورت جداگانه تألیف شده  و توسط دو معلم نیز تدریس می شوند و حتی در مقاطع  دانشگاهی نیز به صورت دو رشته تحصیلی جدا از هم ارائه می شوند، بنابراین بهتر می بود که این دو کتاب نیز به صورت جدا از هم تدوین می شدند.

 مصطفی کریمی

[ شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۰ ] [ 14:11 ] [ زینب فتاحی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

هدف از طراحی این وبلاگ ، ایجاد فضایی مناسب جهت اطلاع رسانی و مشاوره تحصیلی و کنکوری به دانش آموزان خوب شهرستان ایوان می باشد.
دانش آموزان گرامی می توانند سؤالات خود را در قسمت نظرات مطالب مطرح نمایند که در اولین فرصت به آنها پاسخ داده می شود.

آدرس نمایندگی: ایوان، ابتدای خ شهید باهنر (برق)
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ